Začátky podnikáníZe života

Studenti, proberte se! …a podnikejte

By 2.9.2013 Listopad 5th, 2016 No Comments

Nejsem typ člověka, co by po sobě nechal štěkat ve fastfoodu, roznášel za každého počasí (i nepočasí) letáky, obtěžoval kamarády s finančním poradenstvím nebo postával někde na benzínce a nabízel umývání oken s očekáváním tučného spropitného. Dělám, co mě baví. Proč ne ty?

Jak to bylo se mnou?

Okolo svých patnáctin jsem roznášel (a ve starém kočáru rozvážel) katalogy nábytku. Byla to makačka. Dodnes jsem nedostal zaplaceno.

Naproti tomu mě už pár let zpátky bavilo vytvářet webové stránky. Vzpomínám si jako včera, když jsem poskládal svoje první stránky ve Wordu (ano, ve Wordu). Byl to katalog hraček z Kinder vajíček. Následovaly další a další stránky – později už psané v HTML a CSS kódu. Některé z nich možná ještě dnes běží.

Postupně jsem se zdokonaloval. V mém okolí nebyl nikdo, kdo by stránky uměl dělat, tak jsem vytvářel stránky, kde bylo potřeba, četl články, prohlížel fóra, listoval knížkami a poslouchal rady zkušenějších z internetu.

Průběžně přicházely první komerčnější poptávky, do kterých jsem se snažil vložit všechno, co jsem uměl.

Už v den 18. narozenin jsem přemýšlel, že svou činnost zoficiálním, jak jen to jde. Pročetl jsem spoustu článků, celý web www.jakpodnikat.cz a měl jsem z toho akorát hlavu jak balón.

28.1.2010 přišel velký zkrat v hlavě a utíkal jsem na živnostenský úřad v Olomouci, kde jsem si založil živnost a začal podnikat. Vlastně jsem dělal všechno jako do té doby, jen jsem k tomu rozdával faktury. Od té doby jsem toho při podnikání spoustu zažil, získal nemálo kontaktů, známostí a zkušeností. Postupně si stále v oboru buduju jméno. A díky tomu, že se této problematice aktivně věnuji jsem získal úžasnou práci.

 

A co ty?

Začni dělat, co tě baví a staň se v tom nejlepším! Máš koníčky? Co tě baví? Motorky, auta, počítače, reklama, webovky, psaní, hlídání dětí nebo focení?

Jako student (a říkej si co chceš) máš spoustu volného času. Nespolíhej se na to, že tě ve škole, ať je sebelepší, všechno naučí. Postav se na vlastní nohy, staň se profíkem v tom, v čem chceš – baví tě focení? Foť! Baví tě motorky? Opravuj motorky! Baví tě reklama? Dělej reklamu!

Dělej to, věnuj se tomu, zajímej se o to, ukaž okolí, že to umíš! Prezentuj se, kde se dá. Facebook, Twitter, vlastní web, reklamní tričko, samolepka na autě, vizitky… Ukaž se světu!

Ze začátku nemusíš za každou cenu vydělat. Fotíš? Nabídni se restauraci, že jí zadarmo nafotíš interiéry. Děláš weby? Udělej web organizaci, která ho potřebuje a nemá. Opravuješ motorky? Nabídni pomoc známým. Okolí o tobě začne mluvit, budeš mít reference… A je čas na první komerční zakázky.

Dám vám pár dní, abyste jste se nad sebou zamysleli, pak si můžete přečíst, jak začít podnikat.

hryzalek

Author hryzalek

Autor textu je zapálený markeťák a tvůrce webů.

More posts by hryzalek

Leave a Reply