Ze života

10 otázek pro … mě!

By 30.7.2016 Listopad 5th, 2016 One Comment

Dnes je to přesně 5 let, co mě vyzpovídal @jiproch z Twitteru. A kam jsem se za těch 5 let posunul? Jdu si na ty otázky odpovědět znovu.

1) Ahoj, jak se jmenuješ, kolik Ti je a odkud jsi?
Ahoj! Pořád mi říkají Hryzale nebo Petře. Za měsíc a půl to bude přesně čtvrtstoletí, co straším na tomto světě. A po čtyřech stěhováních žiju zase za vlakovým nádražím v Olomouci.
Před pěti lety: Zdárek, říkají mi všelijak. Hryzale, Hryzálku, Petře, Peťo, pane Doseděl… Jednou mi přišlo v mailu dokonce oslovení “Dobrý den pane Hryzálku – Doseděle.”. Táhne mi na dvacet – říkám to rád – zní to lépe jak “je mi devatenáct” a bydlím hned za vlakovým nádražím v Olomouci.

2) Jak jsi se dostal k internetu a všemu kolem něj?
To už je fakt dávno. S odstupem času mi příjde, že se internet dostal spíš ke mě, než já k němu. Každopádně jsem za to fakt rád. Dnes mě internet živí. Z malinkýho ajťáčka na volné noze je ze mě tvůrce webů, za kterým se lidi rádi vrací – žiju tím!
Vzpomínám na to jako dnes, byl to rok 1999, když jsme si domů pořídili modem na internet. Žádný ADSL – obyčejnej telefonní modem. Když jsme byly na internetu, nemohli jsme telefonovat! Tenkrát nebyli Facebooky a Twittery – moje nejoblíbenější sociální síť byl Alík.cz! Už odmalička jsem byl spíše technicky založenej člověk. Objevoval jsem nepoznané. Svoje první webovky jsem zkoušel dělat ve Wordu od Microsoftu (jó, sežerte mě teď!). Trvalo mi několik let, než jsem se přes FrontPage, NVU a Poznámkovej blok dostal k PSPadu. Všechno jsem se učil jako samouk zkoušením. Co jakej tag provede a občas jsem zabrousil pro rady na internet. Přečetl jsem i několik knížek. V těch jsem se ale snažil hledat spíše informace, jak mají stránky vypadat, aby byly úspěšné, namísto tvorby. A dnes? Tvorbu stránek beru zatím jako brigádu – někdo roznáší letáky, váží zeleninu v supermarketech… Já dělám webové stránky. A baví mě to!

3) Jsi fanoušek moderních technologií, jaké používáš?
Apple! Je to už přes tři roky, co jsem dostal od jednoho klienta několik let starýho iPhona 4. Ten fungoval a vydržel dýl, než tehdy rok stará vlajková loď od LG. V tu chvíli jsem zjistil, že ta značka má něco do sebe – a přes tablet, Macbooka, Apple TV a hodinky jsem zjistil, že bez těchto výrobků nejde žít. Politika firmy se mi nelíbí, ale vymyšlený to mají dobře! Z hardware musím určitě zmínit ještě Philips Hue.
Ano! V současné chvíli je můj největší favorit Android! V poslední době si nedokážu život bez něj představit. Stal se mi sekretářkou, kamarádem i spolupracovníkem! Jsem taky velkým fanouškem sociálních sítí – ať už je to Google+, Facebook, Twitter, Foursquare nebo jakákoli jiná, která se jakkoli snaží změnit komunikaci mezi lidmi.

4) Jaký operační systém používáš na svém počítači, mobilním telefonu a jaké hlavní aplikace na nich používáš?
Tak určitě. Když jsem koupil Macbooka, asi půl roku jsem tam emuloval Windowsy – to už je ale pryč. Ten je pro mě hlavně pracovním nástrojem. Na grafiku jsem si oblíbil Affinity Designer, na kód Sublime Text a jinak je většina aplikací dostupná online – na ty mám pořád Google Chrome.

V iPhonu a iPadu asi převažuje Facebook a Messenger. V těsným závěsu Instagram, Feedly a Youtube. Občas vezmu do ruky stylus a Bamboo Paper. Na zábavu Carcassonne a legendární Micro Machines!
Na počítači rostu úplně od svých začátků s Windowsama. Vpodstatě jsem se od 3.1ček dostal k Win7, se kterými jsem teď maximálně spokojen a doporučuji dál. Nejvíce používám internetový prohlížeč Google Chrome, pak je to asi poštovní klient Thunderbird a když je potřeba, otevřu nějaký grafický program, ke kterému patří i porce většinou folkmetalové hudby z WinAmpu.
V telefonu, jak jste poznali ve 3. otázce používám Android. Velký klobouk dolů hlavně synchronizaci s veškerými Google službami. To se jim opravdu povedlo! A co tam používám? Mám nainstalováno přes 60 aplikací a nemůžu říct, že by nějaká výrazně převyšovala. Zkrátka od každého trochu…

5) Jaké sociální sítě využíváš, jak a proč? Používáš je stejně na počítači i mobilním telefonu?
Facebook – Co na srdci, to na Facebooku – takovej osobní deníček. Můj osobní život a život několika značek, které spravuji. A spousta lidí, co jsem za svůj život potkal.
Instagram – Pokud mám Facebook jako osobní deníček, tak tohle je moje fotoalbum. Za každou fotkou mám neuvěřitelnou vzpomínku na nějakou akci nebo událost. I když je třeba jen fotka jídla! Baví mě to!
Tinder – Zajímavej způsob na poznávání nových lidí. Tečka.
Facebook – spojení s přáteli, správa několika firemních profilů … Jak? Někdy až moc… A spíše pro pobavení…
Twitter – spojení s lidmi, kteří mají hodně podobné zájmy jako já… A taky mě pomáhá udržet v obraze, co se děje ve světě…
Google+ – zatím nevím… spíš objevuji než využívám…
Foursquare – tady jsem asi ještě neobjevil to hlavní kouzlo, ale asi je to tím, že tam nemám moc lidí, které bych nějak výrazněji znal. Doufám, že se to s přílivem chytrých telefonů změní!

6) Máš na internetu vlastní projekty? Představ nám je.
Vyloženě interentový projekt byl můj e-shop s plackama. Ten jsem nedávno potopil, protože plodil víc problémů, než užitku. Snažím se fungovat víc v tom skutečném světě a vedle mého podnikání jsem postavil vlastní letní tábor – LepšíTábor! Za 2 týdny odjíždíme a jak už druhým rokem fungujeme – jsem na ty lidi kolem – ale i na sebe fakt pyšnej! A rozhodně nekončím. Plánů je jak mraků v propršeným víkendu. Webům nasadím korunu a rozjedu… Nechte se překvapit!
Internetový projekt jako takový asi na internetu nemám. Možná stojí za zmínku web BuďNaInternetu.cz, který ale jen propaguje to, co dělám (tvorba www a správa FB stránek). Na nějaké vlastní projekty jsem asi ještě dost nevyrostl. Uvidíme!

7) Jak se Tvoje rodina dívá na Tvoje zájmy a záliby kolem moderních technologií?
Líp, než před pěti roky bych to nenapsal. Už si asi zvyklo i to okolí.
Postupně si zvykla. Musím ale říct, že víc než rodina se mi občas zdá, že to těžko chápou někteří lidé v mém okolí – i ti si však pomalu zvykají. Nic jiného jim nezbývá.

8) Tvoje další zájmy?
Tady jsem se jen posunul z Lutína do vlastního oddílu. Možná taky do kaváren po Olomouci. In-line brusle, hudba a přátelé prošli změnami, ale pořád patří vedle přírody na první pozici.
Určitě hodně převládá práce s dětmi v různých dětských oddílech – teda především v tom našem v Lutíně.
Dál je to určitě hudba, in-line brusle, příroda, akce s přáteli a další 🙂 …

9) Je ve Tvém okolí hodně lidí s podobnými zájmy?
Bez těch lidí kolem by to nešlo. Díky nim jsem tam, kde teď jsem. S každým člověkem najdete aspoň vedlejší společné zájmy a každej člověk, kterého potkáte vás někam posune. Díky.
Čím dál víc. Poslední dobou se snažím být hodně v kontaktu s lidmi z Twitteru, nebo přesvědčit jiné, aby používali podobné věci (Foursquare, Twitter, Android, Google+). A musím říct – hned je to lepší pocit :).

10) Je něco, co bys nám o sobě řekl a na co jsem se nezeptal?
Mám rád výzvy. Pokud to není výzva, nestojí to za to. Nemám rád nudnej život a stereotyp – a všechny, co mě v něm chtějí držet.
Bylo to vyčerpávající – teda aspoň pro mne – tys možná jen zkopíroval otázky. Přesto díky moc za pozvání do tohoto projektu. No a jestli někoho zajímá něco víc o mně, nechť mě následuje na Twitteru, obkrouží na Google+ nebo pozve na pivko 🙂 …

 

hryzalek

Author hryzalek

Autor textu je zapálený markeťák a tvůrce webů.

More posts by hryzalek

Join the discussion One Comment

Leave a Reply